To już siódmy raz w Kruszwicy - „Kujawskie Nowalijki”

10.07.2019
To już siódmy raz w Kruszwicy - „Kujawskie Nowalijki”

Gmina Kruszwica i Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” zorganizowali kolejną już edycję imprezy plenerowej pn. „Kujawskie Nowalijki - czyli jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie”, która odbyła się 7 lipca 2019 r.  w Kruszwicy.

W tym roku w ramach „Kujawskich Nowalijek” partnerami byli: Danone, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin w Polanowicach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy,”PTTK Odział Nadgoplański, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli. Impreza została objęta patronatem honorowym przez Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Patronatem medialnym imprezę otoczyły TVP Bydgoszcz, Radio PiK, Melo Radio, RMF Maxxx, Gazeta Pomorska, ino-online, ikruszwica.pl oraz kruszwica.tk.

Po raz pierwszy w ramach Kujawskich Nowalijek odbył się rajd rowerowy „Jedziemy po zdrowie”, w którym uczestniczyło ponad 160 cyklistów m. in. z Kruszwicy, Inowrocławia, Strzelna, Osięcin, Radziejowa, Wierzchosławic, Gniezna i Konina.  Każdy z rowerzystów otrzymał pamiątkowy medal oraz certyfikat uczestnictwa.

Również po raz pierwszy RCKiK w Bydgoszczy zorganizowało akcje poboru krwi. Zarejestrowało się łącznie 38 osób, którzy oddali prawie 14 litrów tego bezcennego leku.

Głównym akcentem wydarzenia był konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „Nowalijki samo zdrowie”,  w którym zwyciężyły następujące podmioty:

Nowalijkowe pierogi

I miejsce KGW Sołectwa Popowo

II miejsce Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie

III miejsce KGW Sołectwa Chrosno

Nowalijkowy deser na zimno

I miejsce Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie

II miejsce KGW Sołectwa Chrosno

III miejsce KGW Rzepowo

Kanapki z nowalijkową pastą

I miejsce KGW Wybranowo

II miejsce Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie

III miejsce KGW Sołectwa Popowo

Najciekawsze stoisko

I miejsce Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie

II miejsce KGW Lachmirowice

III miejsce KGW Rzepowo

W przedmiotowym konkursie uczestniczyło 16 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa kujawsko-pomorskiego. Natomiast liczba wystawców z przeróżnym asortymentem liczyła ponad 50 stoisk. Na pewno każdy znalazł coś dla siebie.

Atrakcją Kujawskich Nowalijek jak zawsze był pokaz kulinarny w wykonaniu Zbigniewa Buczkowskiego – kultowego aktora polskiej kinematografii. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji. W strefie „Plenerowego Przedszkola” dziećmi zajęli się profesjonalni animatorzy, a w kąciku malucha można było nauczyć się sztuki składania balonów oraz skorzystać z dmuchanego placu zabaw.  Na zakończenie imprezy odbyło się przedstawienie dla dzieci dobranocka na żywo pt. ,,Piraci Kapitana Haka, a dorosłych bawił  zespół „Babsztyl”.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom, gościom, sponsorom, partnerom, policjantom z Komisariatu Policji w Kruszwicy, a w szczególności strażakom z OSP z Gminy Kruszwica za wsparcie logistyczne, czuwanie nad bezpieczeństwem i organizacją tegorocznych Kujawskich Nowalijek.