Zapraszamy na Kujawskie Nowalijki

03.07.2015
Zapraszamy na Kujawskie Nowalijki

Gmina Kruszwica wspólnie z Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” organizują trzecią edycję imprezy plenerowej pn. „Kujawskie Nowalijki - czyli jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie”, która odbędzie się 12.07.2015 r. w Kruszwicy.

W tym roku w ramach „Kujawskich Nowalijek” partnerami są: Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli, KOM-ROL Kobylniki Sp. z o.o., Piekarnia i Cukiernia Piekuś. Impreza została objęta patronatem honorowym przez Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego oraz Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Patronem medialnym jest natomiast TVP Bydgoszcz, Radio PiK oraz Gazeta Pomorska.

Od godz. 11. 00 na parkingu będą czynne punkty informacyjno-doradcze dla rolników oraz jarmark produktów ekologicznych i regionalnych. Również od godz. 11.00 zapraszamy na Wzgórze Zamkowe, gdzie u podnóża Mysiej Wieży Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A. przygotowały liczne atrakcje m.in. będzie możliwość zbadania poziomu cholesterolu oraz uzyskania porad dietetyka dotyczących zdrowia, w tym pomoc w dobraniu odpowiedniej diety. Na gości imprezy będzie czekało także wiele konkursów przygotowanych przez wystawców.

Podczas imprezy odbędzie się konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „Nowalijki samo zdrowie” pod patronatem Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica” S.A. Konkurs ten został podzielony na 6 kategorii tj. nowalijkowa surówka, kompot, przystawka, pierogi, deser oraz najciekawsze stoisko. Od godz. 13.00 Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza organizuje piknik zbożowy „Naturalne, smaczne i zdrowe – produkty zbożowe”, którego celem jest promocja produktów zbożowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich odżywczych i zdrowotnych wartości. W programie pikniku będzie również bezpłatna degustacja przysmaków ze zbóż i przetworów zbożowych, a także konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. O godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy na pokaz kulinarny Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi pt. „Gęsina na kujawskim stole”.

W godz. 15.00- 17.00 pokaz kulinarny przeprowadzi Kurt Scheller, który jest laureatem wielu prestiżowych nagród, członkiem i założycielem organizacji kulinarnych zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Jest także jurorem w wielu konkursach kulinarnych i znaczącym głosem doradczym w dziedzinie kulinarnej. W 1997 roku otrzymał odznaczenie: Grand Croix de l’order  Etole d’Europe, a w 2005 roku polskiego Oskara Kulinarnego za osobowość kulinarną oraz tytuł doktora honorowego za działalność na rzecz polskiego hotelarstwa i gastronomii.

Na najmłodszych także będzie czekało mnóstwo atrakcji. W strefie „Plenerowego Przedszkola”, którego koordynacją zajmie się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Przybyszewskiego w Kruszwicy, będą animatorzy, którzy zadbają o bezpieczeństwo i ciekawe spędzenie czasu przez naszych milusińskich. O godzinie 18:30 zapraszamy dzieci na spektakl pt. „Skubiś i Straszny Zamek, czyli Scooby Doo na tropie…”. Na zakończenie o godz. 20:00 zapraszamy na występ Kabaretu Zachodni (dawniej Słuchajcie). Program kabaretu składa się ze skeczy i piosenek. Charakteryzuje go kreowanie zaskakujących sytuacji: podryw na wózek z dzieckiem, czy też niespodziewana wizyta Zygmunta Chajzera.